Zarząd

KDKatarzyna Dobrzańska – Junco

Prezes Zarządu  Centrum Inicjatyw na rzecz  poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 

Członek Zarządu stowarzyszenia Przejście

Członek  Zarządu Europejskiej Federacji Ofiar Drogowych (FEVR)

Członek Prezydium Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

 

Katarzyna Dobrzańska-Junco – specjalista z zakresu edukacji brd, komunikacji społecznej oraz public relations. Tworzy i realizuje programy komunikacji społecznej dla inwestycji w Polsce, zajmuje się komunikacją zewnętrzną oraz wewnętrzną. Posiada wykształcenie wyższe uniwersyteckie (Uniwersytet Wrocławski) oraz dwa ukończone kierunki studiów podyplomowych (Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera). Dodatkowo posiada kwalifikacje trenerskie oraz przygotowanie pedagogiczne. Pasjonuje się tworzeniem kampanii społecznych, zarządzaniem systemowym edukacji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz systemowym tworzeniem opieki powypadkowej.

Założycielka i prezes stowarzyszenia Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, członkini  prezydium Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Wojewódzkiej Rady BRD w Katowicach. Od 2021 roku Członkini Zarządu  Europejskiej Federacji Ofiar Drogowych (FEVR).

W grudniu 2015 roku wyróżniona przez Województwo Małopolskie nagrodą „Amicus Hominum” za aktywne, bezinteresowne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, za tworzenie ogólnopolskich kampanii edukacyjnych skierowanych do młodych kierowców, dzieci i młodzieży, za zaangażowanie w pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, ich rodzinom, a także bliskim ofiar śmiertelnych, za stworzenie znakomitego modelu współpracy na rzecz bezkompromisowej walki o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W listopadzie 2016 roku została laureatką i zdobyła tytuł  „Osoby Roku” przyznawanej przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przy udziale Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyróżniona za aktywne, bezinteresowne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, za tworzenie ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, za pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, ich rodzinom, a także bliskim ofiar śmiertelnych. Kapituła nagrody doceniła stworzenie przez Panią Katarzynę modelu współpracy na rzecz poprawy BRD.

W 2017 roku zdobyła kolejne wyróżnienie dla stowarzyszenia w konkursie „Kryształy Soli” za różnorodną działalność na rzecz edukacji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wsparcie osób poszkodowanych w wypadkach i ich rodzin, tworzenie ogólnopolskich kampanii społecznych oraz budowanie modelowych partnerstw międzysektorowych.

W 2018 roku   dostała statuetkę okolicznościową i  została wyróżniona przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie w uznaniu zasług dla BRD.

Katarzyna Dobrzańska-Junco reprezentuje także stowarzyszenie „Przejście”, które pomaga ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom poprzez wsparcie psychologiczne. Od lat wspólnie ze stowarzyszeniem „Przejście” stara się stworzyć w Zabawie Centrum Leczenia Traumy dla ofiar i rodzin ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W  Zabawie k/Tarnowa współorganizuje od lat oficjalne państwowe obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

Prelegentka konferencji i seminariów,  autorka książki „Koło Wypadków”, autorka wielu artykułów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, współtworząca i prowadząca program radiowy Radiostrada Nocą (2017r.) na tematy społeczne ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. To pomysłodawczyni, współorganizatorka i realizatorka programów: PrzyWracam, Jadę z Wyobraźnią, Road Show, Państwowe obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, Akademia Jasnej Sówki, Dorosnąć do Bezpieczeństwa. Współpracuje z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie. Biegle posługuje się językiem angielskim, hiszpańskim oraz portugalskim.