Zarząd

KDKatarzyna Dobrzańska – Junco

Sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego

Delegatka  do  UNRSC (United Nations Road Safety Collaboration), Global Forum for Road Traffic Safety oraz 

ETSC (European Transport Safety Council)

Prezes Zarządu fundacji Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego 

Vice-Prezes stowarzyszenia Przejście

Członek  Zarządu Europejskiej Federacji Ofiar Drogowych (FEVR)

Pełnomocnik ds. BRD Dyrektora Małopolskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Krakowie

 

Katarzyna Dobrzańska-Junco –  specjalista z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz  komunikacji społecznej. Posiada wykształcenie wyższe uniwersyteckie (Uniwersytet Wrocławski), cztery ukończone kierunki studiów podyplomowych (Uniwersytet Jagielloński, Wyższa Szkoła Europejska im. ks. J. Tischnera), w tym psychotraumatologię,  psychologię transportu i zarządzanie zasobami ludzkimi . Posiada kwalifikacje trenerskie oraz przygotowanie pedagogiczne.  Aktualnie pracuje nad projektami brd związanymi z bezpiecznym systemem,  zarządzaniem systemowym edukacji w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz systemowym tworzeniem opieki powypadkowej.

Autorka publikacji:

Koło Wypadków

http://cibrd.org.pl/wp-content/uploads/2018/11/Kolo-Wypadkow.pdf

Voices to be heard. Stories to be told.

http://cibrd.org.pl/wp-content/uploads/2022/01/Stories-PDF.pdf

 

Założycielka i prezes stowarzyszenia Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego,  sekretarz Małopolskiej Wojewódzkiej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Od 2019 roku członkini  FEVR a od 2021 roku Członkini Zarządu  Europejskiej Federacji Ofiar Drogowych (FEVR).

W grudniu 2015 roku wyróżniona przez Województwo Małopolskie nagrodą „Amicus Hominum” za aktywne, bezinteresowne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, za tworzenie ogólnopolskich kampanii edukacyjnych skierowanych do młodych kierowców, dzieci i młodzieży, za zaangażowanie w pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, ich rodzinom, a także bliskim ofiar śmiertelnych, za stworzenie znakomitego modelu współpracy na rzecz bezkompromisowej walki o poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego.

W listopadzie 2016 roku została laureatką i zdobyła tytuł  „Osoby Roku” przyznawanej przez Partnerstwo dla Bezpieczeństwa Drogowego przy udziale Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Wyróżniona za aktywne, bezinteresowne działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, za tworzenie ogólnopolskich kampanii edukacyjnych, za pomoc osobom poszkodowanym w wypadkach, ich rodzinom, a także bliskim ofiar śmiertelnych. Kapituła nagrody doceniła stworzenie przez Panią Katarzynę modelu współpracy na rzecz poprawy BRD.

W 2017 roku zdobyła kolejne wyróżnienie dla stowarzyszenia w konkursie „Kryształy Soli” za różnorodną działalność na rzecz edukacji z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, wsparcie osób poszkodowanych w wypadkach i ich rodzin, tworzenie ogólnopolskich kampanii społecznych oraz budowanie modelowych partnerstw międzysektorowych.

W 2018 roku  została wyróżniona przez Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego w Krakowie w uznaniu zasług dla BRD.

Katarzyna Dobrzańska-Junco reprezentuje także stowarzyszenie „Przejście”, które pomaga ofiarom wypadków drogowych i ich rodzinom poprzez wsparcie psychologiczne. Od lat wspólnie ze stowarzyszeniem „Przejście” stara się stworzyć w Zabawie Centrum Leczenia Traumy dla ofiar i rodzin ofiar śmiertelnych wypadków drogowych. W  Zabawie k/Tarnowa współorganizuje od lat oficjalne państwowe obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych.

W 2023 roku odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi przez Prezydenta RP za zasługi w działalności na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego.

 

Prelegentka konferencji i seminariów,  autorka książek „Koło Wypadków” oraz „Voices to be heard. Stories to be told”, autorka artykułów z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, współtworząca i prowadząca program radiowy Radiostrada Nocą (2017r.) na tematy społeczne ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Pomysłodawczyni, współorganizatorka i realizatorka programów: PrzyWracam, Jadę z Wyobraźnią, Road Show, Państwowe obchody Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, Akademia Jasnej Sówki, Dorosnąć do Bezpieczeństwa. Współpracuje z Małopolskim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Krakowie. Biegle posługuje się językiem angielskim, hiszpańskim oraz portugalskim.

https://www.instagram.com/katarzynadobrzanskajunco/