126Hooligans

Grupa 126Hooligans powstała w 2016 roku i początkowo funkcjonowała jako mała grupa pokazowa, otwierająca wydarzenia sportowe rajdowymi Fiatami 126 o łącznej mocy przekraczającej 500 koni mechanicznych.

Z czasem przedsięwzięcie zaczęło rosnąć, obecnie trzon grupy to 17 kolekcjonerów, posiadających w swoich rękach ponad 70 Fiatów 126, z czego 7 wchodzi w skład Grupy Pokazowej. Jednym z nich jest 126 Competizione – Fiat 126 posiadający pod maską ponad 400 KM (Przy współpracy z EcuMaster projekt jest rozwijany do 700 koni mechanicznych).

Oprócz udziału w wystawach, rajdach i wyścigach grupa prowadzi szerokie działania na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego, jest partnerem Centrum Inicjatyw Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego CIBRD oraz programu Bezpieczny Kraków. Kierowcy pokazowi uczą bezpiecznego podejścia do rywalizacji i motorsportu, pokazują jak powinny być wyposażone samochody dedykowane do sportu oraz szkolą przyszłych kierowców.

Od 2019 roku jej członkami honorowymi są Panowie Sobiesław Zasada i Janusz Szerla. Grupa prowadzi także swój własny program na antenie Radia Kraków o tematyce związanej z popularyzacją wiedzy na temat Fiata 126.

Partnerem Grupy 126Hooligans jest Ośrodek Doskonalenia Techniki Jazdy Moto Park Kraków, który odpowiada nie tylko za wyszkolenie kierowców Grupy Pokazowej, ale także wszystkich kierowców należących do Hooligans. Ćwiczenia odbywają się na torze, płytach poślizgowych, symulatorach dachowania czy zderzeń.

Grupa jest kołem zrzeszonym w ramach Automobilklubu Krakowskiego, posiada osobowość prawną. Współpracuje z firmami takimi jak Polskie Linie Lotnicze LOT czy PKN Orlen – w ramach projektu Verva Street Racing.

W swoich szeregach posiada ośmiu licencjonowanych sędziów sportu samochodowego z różnymi licencjami – klasy I, II, Techniczną i specjalizacją Safety. Dwóch kierowców posiada aktualne licencje wyścigowe i startuje w GSMP – oczywiście Fiatami 126, a jeden z nich – Paweł Kopacz, jest dwukrotnym Mistrzem Polski.