20 listopada: Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

W 2001 roku Światowa Organizacja Zdrowia WHO opublikowała dane, z których wynikało, że rocznie
w wypadkach drogowych ginie prawie 1,3 mln osób. To prawie trzy tysi
ące ludzi każdego dnia, ale śmierć na drogach świata jest przyjmowana przez społeczeństwo niczym kontrybucja za mobilność człowieka.

W roku 1998 papież Jan Paweł II powiedział: „Zanoszę do Boga modlitwę w intencji tych, którzy zginęli w tak tragicznych okolicznościach, a zarazem pragnę zapewnić o mojej duchowej bliskości ich rodziny oraz osoby, które przeżyły wypadki, ale pozostały głęboko zranione fizycznie i duchowo”. Ta modlitwa na Anioł Pański była otwarciem obchodów Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych i ich Ofiar w każdą trzecią niedzielę listopada.

W dniu 26 października 2005 r. Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie
i ich spo
łeczeństwa do obchodów trzeciej niedzieli listopada, jako corocznego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W pięć lat później ONZ opublikowała plan działań prewencyjnych nazwany Dekadą ONZ
2011-2020, którego IV Europejski Program Bezpiecze
ństwa Ruchu Drogowego zawiera cele wpisujące działania krajów unijnych w program światowy.

 

 

Co roku, w trzecią niedzielę listopada obchodzimy Światowy Dzień  Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych. W Polsce jest on oficjalnie obchodzony w Zabawie koło Tarnowa, przy jedynym w kraju pomniku ofiar wypadków drogowych „Przejście”, gdzie tego dnia gromadzą się ofiary, rodziny ofiar, rodziny ofiar śmiertelnych, przedstawiciele instytucji państwowych, organizacji pozarządowych, osób prywatnych zaangażowanych w poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Co roku, Centrum Inicjatyw BRD jest współorganizatorem tego wydarzenia.

zaproszenie_dzien_pamieci-2016

zaproszenie_dzien_pamieci-2016